Komise lesnické ekonomiky OLH ČAZV má dlouholetou historii. Zmínky o její činnosti lze nalézt v časopise Lesnická práce již od roku 1959, dále 1975, a potom celkem pravidelně až do současnosti.
Kořeny nynější Komise lesnické ekonomiky OLH ČAZV (dále KLE nebo jen komise) sahají do přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy tato platforma umožňovala diskutovat aktuální problémy lesního hospodářství v tehdejším Československu. Komise se scházela 3 až 4 krát v roce na různých místech republiky. Jednání byla dvoudenní a zpravidla končila exkurzí, někdy i mimo lesnické objekty, ale vždy s ekonomickým zaměřením. Aktivními členy byli tehdy zejména: doc. Ing. Z. Bluďovský, DrSc. (předseda komise); prof. Ing. J. Bartuněk, DrSc. (místopředseda); Ing. V. Marko, CSc.; Ing. K. Rybníček; prof. Ing. J. Ruprich, DrSc.; doc. Ing. M. Novotný, CSc.; Ing. E. Verner; Ing. J. Pelcner, CSc.; Ing. Z. Holík; doc. Ing. B. Špyrka, CSc.
O obnovení činnosti komise po roce 1990 se v rozhodující míře zasloužil a do roku 1998 vedl jako předseda – doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc. (VÚLHM), spolu s místopředsedou prof. Ing. Jiří Bartuňkem, DrSc. (Lesnická a dřevařská fakulta, Vysoká škola zemědělská v Brně). Od roku 1998 byl předsedou prof. Ing. Luděk Šišák, CSc. (KLDE, ČZU v Praze) a místopředsedou doc. Ing. Václav Kupčák, CSc. (ÚLDEP, MENDELU). Od roku 2019 je nově předsedou této komise doc. Mgr. Ing. Roman Sloup, Ph.D. (KLDE, ČZU v Praze), místopředsedou Ing. Dalibor Šafařík, Ph.D. (ÚLDEP, MENDELU).
Zasedání KLE jsou od roku 1995, možno říct že historicky, svolávána pravidelně dvakrát ročně (cca 40 – 50 účastníků). Jarní zasedání (přelom duben/květen) je zpravidla situováno na Moravu a garantováno ÚLDEP, LDF MENDELU, podzimní (říjen) do Čech – v gesci KLDE, FLD ČZU v Praze. Jednání jsou obvykle dvoudenní: v prvém dni je, vedle stálých bodů programu (Informace o činnosti ČAZV a OLH ČAZV, Stav lesnického ekonomického výzkumu, Současná ekonomická situace v LH, Organizační záležitosti), projednáno předem vybrané „ústřední téma“, navržené a schválené na předchozím zasedání. K lesnickému ekonomickému výzkumu jsou především podávány informace o řešených projektech a jejich výsledcích (výstupech). Druhý den je věnován odborné venkovní exkurzi v regionu, kde je zasedání situováno.