Komise lesnické ekonomiky (dále KLE – původní název Ekonomická komise) Odboru lesního hospodářství České akademie zemědělských věd sdružuje odborné a akademické pracovníky, působící převážně v oboru ekonomiky lesního hospodářství. KLE má stálé členy, jež tvoří zástupci Ministerstva zemědělství ČR, lesnického výzkumu, lesnických fakult a středních lesnických škol, Lesů ČR, s. p. Hradec Králové, Vojenských lesů a statků ČR, s. p. Praha, lesních akciových společností, obecních lesů, soukromých lesních majetků a dalších subjektů lesního hospodářství. Struktura členské základny je odvozena od zřejmé snahy o účast všech forem subjektů a organizací, působících přímo v LH nebo v souvislosti s ním.
Vedle členů KLE se jednání zúčastňují přizvaní odborníci teorie a praxe jakož i další zájemci z řad lesnické veřejnosti. Mezi pravidelné účastníky patří také členové Sekcie lesnickej ekonomiky a politiky odboru lesníctva Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied, obdobně jako členové KLE na jejich jednání na Slovensku (pozn.: do rozdělení ČSFR v roce 1993 byla jednání společná). Vedle uvedeného předmětu činnosti setkání KLE tak představují jednu z nemnoha příležitostí vzájemného předávání informací, zkušeností a kontaktů.
Zasedání KLE jsou dvoudenní a jsou svolávána pravidelně 2× ročně (duben, říjen). V prvém dnu probíhá jednání dle půl roku předem stanoveného programu, jehož těžiště spočívá v tematickém zaměření na určitou aktuální oblast ekonomiky LH, druhý den je věnován odborné exkurzi. Vlastní modelový program obsahuje následující body:
- Výsledky jednání orgánů ČAZV.
- Informace o aktuálních ekonomických problémech lesního hospodářství.
- Informace o průběhu a výsledcích řešení výzkumných projektů a úkolů.
- Téma jednání KLE.
- Provozní záležitosti, zkušenosti a výsledky hospodaření organizace, v jejíž oblasti působení se KLE koná.
- Organizační záležitosti vč. předběžné stanovení tématu a místa jednání příští KLE.
- Odborná exkurze.
V prvém bodu jsou pravidelně podávány informace o činnosti ČAZV a OLH ČAZV v uplynulém období, zejména o obsahu a závěrech plenárních zasedání, hodnocení činnosti jednotlivých komisí ČAZV, publikační činnost apod.
V druhé bodu jednání jsou účastníci KLE seznamováni s aktuálními informacemi, situací a záměry LH. Zpravidla jsou zde projednávány legislativní kroky MZe, metodické a koncepční materiály, jakož i příslušné statistické údaje vč. cen dříví, či informace o vývoji postavení LH ČR v rámci Evropy.
Ve třetím bodu jednání jsou přítomní informování o aktuálním stavu, řešených úkolech a výsledcích lesnickém ekonomickém výzkumu, zpravidla dle pracovišť: Lesnická a dřevařská fakulta České zemědělské univerzity v Praze, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Prostor je věnován také informacím o další činnosti těchto pracovišť. V neposlední řadě jsou zde také projednávány obsahy odborných konferencí a výsledky zahraničního výzkumu.
Čtvrtý bod je věnován hlavnímu tématu zasedání KLE, jež je navrhováno v pololetním předstihu dle aktuálních potřeb, událostí, či ve vazbě na místo organizace jednání, s cílem postupného pokrývání širokého spektra ekonomiky lesního hospodářství. Jak již bylo výše uvedeno, k předmětným tématům jsou také přizváni odborníci z teorie a praxe.
V pátém bodu jednání jsou přítomni seznámeni s předmětem činnosti a konkrétní provozní problematikou, ekonomikou a výsledky organizace, v jejíž oblasti je zasedání svoláno. Obdobně je koncipován program exkurze následujícího dne, věnovaný vedle lesnických objektů také přírodním a kulturním zajímavostem regionu.
Průvodním a samozřejmým jevem u všech projednávaných bodů je diskuze a široká výměna názorů, vyúsťující někdy k formulaci doporučení, jež je dle váhy a potřeby adresováno příslušným organizacím a institucím.
Přípravu zasedání zajišťují, většinou v součinnosti – předseda s místopředsedou KLE, spolu se zástupcem z předem vytypované organizace v ČR, kde bude zasedání probíhat (podniky státních lesů, národní parky, školní lesní podniky, podnikatelské subjekty v LH, lesy měst a obcí atd.). Jistou obvyklostí je, aby se místa zasedání, regionální lokalizace organizací a venkovních pochůzek neopakovaly. Součástí přípravy je také oslovení vybraných členů či účastníků komise ke zpracování a prezentaci k tématu zasedání (zpravidla okolo 5 příspěvků); v řadě případů jsou k tomu osloveni i externí odborníci, jež se danou problematikou profilově zabývají. Na základě ustáleného adresáře, jsou s dostatečným předstihem distribuovány pozvánky, vč. jejich doručení také pozvaným hostům.
Vlastní zasedání po oba dny zpravidla vede a řídí předseda komise, exkurze jsou vedeny zástupci organizací, v jejichž oblasti působení jsou zasedání lokalizována. Z každého zasedání je pořizován zápis, jenž je účastníkům distribuován na příštím zasedání; obdobně jsou distribuovány i vydané sborníky příspěvků. Náklady spojené se zasedáním si členové komise i další účastníci hradí sami, vydavatelské náklady na sborníky jsou obvykle financovány z grantových projektů.
Zastoupení členů a dalších zúčastněných osobností, jakož i samotná činnost komise, vychází z uvedených základních zásad ČAZV. K tomu přispívají i vnitřní zásady KLE, mezi něž např. patří neformální jednání (otevřené i další odborné veřejnosti), svobodné vyjadřování a diskuze názorů. Z hlediska metodologického jsou tak na základě diskurzního přístupu k tématům – tato produkována a reprodukována skrze praxi. V některých případech byla k projednané problematice konsenzuálně přijata určitá stanoviska nebo doporučení, jež byla následně postoupena příslušným institucím.